Hakkımızda

Hakkımızda 

Temelleri 1972 yılında Erkalıp ile otomotiv sektörüne atılan Ermetal Şirketler Grubu’nun en genç şirketi olan BenMaker; Yeni Nesil Eğitim Sistemine ile uyumlu, çocukların zihin-el koordinasyonlarını geliştirmeyi ve hayal güçlerini üretime dönüştürme becerilerine katkı sağlamayı amaçlayan eğitim araç gereçleri üretmektedir.  

Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan STEAM eğitim modelini destekleyici ürünleri ile BenMaker ülkemizde Do It Yourself (Kendin Yap) akımının öncülüğünü üstlenmektedir.  

BenMaker ülkemizde ve yurt dışında toplamda dört yüzün üzerinde noktasıyla; Robust (sağlam) kasası ile Ekser, eğitim sisteminde değişimin sembol eden FAGNER ve erken yaşta üretime fırsat sağlayan wooder markaları ile hizmet vermektedir.  

 

Kurucu 

Fahrettin Gülener 


 

Kosova, Gilan doğumlu olup; 1955 yılında 5 yaşında Bursa’ya göç etti. Babası, sobacı Vehbi Usta’nın yanında daha ilkokul öncesi çalışmaya başladı. Seri üretimin bilincinde bir seçimle 1968 Tophane Sanat Enstitüsü kalıp atölyesi mezunu oldu. Türkiye’de meslek okulu diplomasına sahip ilk tasarımcı kalıpçıdır. 

Gündüz çalışıp gece okuyarak başladığı Mühendislik tahsilini ön lisansta bırakıp, 1972 yılında çok küçük bir girişimle hayata atıldı.  

21. Dönem Bursa Milletvekili olarak parlamentoda iş dünyasının sorunlarını ve özellikle kalıpçılık endüstrisinin ülke için çıkış yolu olduğunu bürokrasi kademelerinde ısrarla anlattı. 

“Üretim içinde; üretim için eğitim” prensibine uygun olarak Endüstri Meslek Lisesi mezunlarının, Makine ve bilgisayar başında yeniden eğitilerek üretim firmalarına “uzman atölye işgücü” olarak kazandırılması çabalarına 1984 yılından beri öncülük etmektedir…    

13 Temmuz 2012 tarihi itibariyle Kosova Cumhuriyeti – Bursa Fahri Konsolosluğu’nu üstlenmiş olup; Üç çocuğu ile birlikte sürdürülen aile işletmesi görünümüne uygun olarak, işinin başındadır. 

En önemli uğraş alanı; 2014 yılından bu yana 

5-7-15-18 yaş grubu çocuklarımızın Maker faaliyetlerine hizmet esasına dayanır. Bu konuda 11 kategoride “buluşçu dikkatliliği” deyimine uygun makine ve eğitim gereçleri yatırımını BenMaker ile yapmıştır. 


1. Nilüfer Sk. No:5, 16110 Demirtaş Dumlupınar Osb/Osmangazi/Bursa

maker@benmaker.com

+90 224 504 15 97